top of page

DOSPĚLÉ DĚTI ALKOHOLIKŮ

I v takovém pekle, jako je domácnost alkoholika/ů, se může zrodit uvědomělý a krásný člověk přínosný světu.

Proč právě téma DDA?

  • Protože je to velmi důležitá problematika, o které se moc nemluví v důsledku toho, že hlavní pozornost veřejnosti i odborníků většinou směřuje na toho, kdo nejvíc "řve" - na alkoholika. Co ale jeho okolí? A co ti nejvíce bezbranní - děti, které se ještě sami účinně nedokážou bránit? A co teprve až vyrostou? Jaký mají život? V jakých oblastech jsou nejvíce poznamenané?

  • Protože s ním mám sama osobní zkušenost, což mě tak nějak přirozeně nasměrovalo se touto oblastí hlouběji zabývat. Zároveň mi tato skutečnost pomáhá být klientům blíže a lépe rozumět tomu, co aktuálně prožívají.

  • Protože DDA zažívají většinou silný nevyjádřený smutek a vztek, mají komplikované vztahy a cítí se neukotvené, nezapadající a prázdné. A nejen to je reálný problém, který ale má svá řešení! Jde o to najít pro sebe to nejvhodnější.

  • Protože každý má právo žít svůj život podle svých plánů, snů a vlastních rozhodnutí.

 

Dospělé děti si zaslouží oprostit se od svazující minulosti a jít svobodně a s přirozenou lehkostí dál!

Jaké rysy mají DDA?

Dospělé děti mají několik společných charakteristik. Ty mohou sloužit také jako ukazatele pro ty, kteří váhají, zda do DDA patří. Více o tématu naleznete na mém blogu zde: https://bit.ly/dospěléděti.

Jak pomoci DDA?

Možností je víc. Doporučuji vyzkoušet všechny a vybrat si ty, které jsou pro vás nejvhodnější a nejpříjemnější. Dospělými dětmi jste se taky nestali přes noc, takže i nápravná léčebná cesta bude trvat déle než jen pár dní a okamžiků. Měla by vás tedy naplňovat, jinak by se mohlo stát, že ji vzdáte příliš brzy. A to by byla škoda.

1. Choďte pravidelně na terapii.

Vyberte si odborníka, který má vzdělání, ale zároveň problematice DDA dobře rozumí. Důležité je, abyste se v procesu terapie cítili bezpečně a měli ve Vámi zvoleného specialistu plnou důvěru.

2. Účastněte se svépomocných skupin.

Ty nenahrazují terapii, nicméně jsou vhodné pro doplnění péče o sebe. Zde můžete sdílet své zkušenosti s lidmi, kteří prošli něčím podobným, jako vy. Více informací naleznete zde: https://www.cs-dda.eu/

3. Snažte se být k sobě laskaví.

Možná to nepůjde hned, ale učte se to. Rozhodně vám to neublíží a pozitivní efekt na sobě určitě pocítíte.

4. Dejte si čas, nespěchejte.

Stojí to za to a vaše výsledky budou dlouhodobějšího charakteru podle hesla: Dobré věci chtějí čas.

 

Pár slov k vyrovnanosti:

 

Kéž najdu klid přijmout to, co změnit nemohu,

odvahu změnit to, co změnit mohu,

a moudrost jedno od druhého rozpoznat...

sezení (3).jpg
bottom of page