PhDr. Pavlína Doležalová
Dospělé dítě a psycholog
Co mě na práci s lidmi baví?
Ráda za sebou vidím výsledky a pozitivní změny. Kouzlo upřímných a hlubokých rozhovorů je i v tom, že neexistuje univerzální recept na řešení starostí, který by fungoval všem. Každý jsme pro někoho originální inspirací a můžeme se tak neustále vzájemně obohacovat.
Proč se věnuji tématu dospělých dětí?
-
protože je velmi důležité
-
moc se o něm nemluví, což chci změnit
-
sama mám osobní zkušenost s alkoholickou domácností
-
dospělých s alkoholickými či jinak závislými rodiči je hodně
-
nesou si psychické, emoční i fyzické následky celý život
-
chci předat naději, že je to reálný problém, který ale má svá řešení!
Jak trávím volný čas?
Aktivně a kreativně. Neobejdu se bez voňavé silné kávy a slunečních paprsků. Vůně levandule a oblíbená hudba pak dokáže prozářit každou volnou chvíli (když už nějakou mám). Nesmí chybět pohyb v přírodě, kde si vyčistím hlavu – běh, jóga, fitko nebo inline brusle. A jasně - ovocný dortík nebo kus hořké čokolády za odměnu nemůže nikdy uškodit!
Důležitou součástí je pro mě i rozvíjení všímavosti ke každému okamžiku (mindfulness) - při chůzi, jídle, sprchování...
Jsem také psí maminkou dvou miláčků a ďáblíků.
A kdybych se hodně nudila, složím báseň o těžkostech života, jdu makat na zahradu nebo si pořídím další ibišek, orchidej, fíkus či palmu.
V Poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy jsem přes rok působila jako manželský a rodinný poradce. Načerpala jsem mnoho zkušeností při práci s páry či celými rodinnými systémy. Mám za sebou také roční zkušenost jako konzultant a krizový intervent na Lince bezpečí, která funguje v rámci Psychiatrické nemocnice Bohnice. Po telefonu a v rámci emailového poradenství jsem se věnovala dětem a studentům, kterým jsem poskytovala první psychickou pomoc.
Pohybovala jsem se i v oblasti pracovní psychologie (v sektoru lidských zdrojů) jako náborář a personální konzultant. Zkušenosti v rámci menších firem i nadnárodních společností nyní využívám pro práci s klienty, kteří řeší různá témata uvnitř organizací (syndrom vyhoření, vysoká míru zodpovědnosti a z ní plynoucí tlak, neshody v rámci týmu nebo s nadřízenými/podřízenými).
Kurzy a webináře
Lektorské činnosti se věnuji velmi ráda. Je to takové smysluplné vybalancování mých konzultací s klienty, psaní článků a blogu nebo šíření osvěty o problematice dospělých dětí v médiích prostřednictvím rozhovorů (v rádiu, časopisech) či podcastů.
V pandemickém roce 2020 jsem přednášela pro MONETA Money bank – řeč byla o tom, jak skloubit home office a její nároky, neubrat z výkonu, a zároveň si uspořádat osobní život.
V roce 2022 jsem pro firmu ALS Czech Republic vedla interaktivní workshop s názvem Životní balanc. Zaměstnavatelé začali více spolupracovat s odborníky na duševní zdraví. Uvědomují si, že když zaměstnanec nebude zdravý a spokojený – jak v pracovní, tak osobní sféře - nebude odvádět kvalitní práci. Může navíc působit demotivačně v rámci celého týmu, zapomínat na své povinnosti nebo se kompletně lidově řečeno „složit". Bavili jsme se o tom, proč je potřeba pečovat o psychiku, jaké jsou rozdíly v odbornících nebo kam konkrétně se lze obrátit pro pomoc.
Na toto téma jsem navázala dalším webinářem Životní balanc: proč a jak se zaměřoval na to, co vlastně rovnováha znamená, proč bychom o ni měli usilovat, i když to není snadný úkol, co se pravděpodobně bude dít, pokud budeme vyrovnanost v našich životních oblastech zanedbávat, jaké pojmy jsou v souvislosti s balancem zásadní (třeba resilience nebo krize) a na závěr jsem se podělila o konkrétní tipy a techniky přímo z mé psychologické praxe.
Můj první kurz v roce 2017 s názvem: Nelituj (se)! byl zaměřený na práci s emocemi, konkrétně s lítostí a sebelítostí:
Brzy se můžete těšit na webináře, které budou zaměřené na práci se vztekem a smutkem.
Vzdělání, odborné praxe a stáže
Univerzita Karlova v Praze
Filozofická fakulta (2013-2021)
jednooborové studium psychologie
2024: Psychoterapeutický výcvik KBT (5 let)
Mezinárodní institut Odyssea - stále probíhá
2023: Přepis limbického otisku (4 hod.)
(MUDr. Tomáš Morcinek)
Úvod do kurzu psychosomatiky
(MUDr. Dana Hlaváčková)
Úvod do Reichových charakterových typů
(MUDr. Tomáš Morcinek)
Digitální detox, 4 týdny, Be Mindful
Kurz Mindfulness: Všímavý život, 6 měsíců
2022: Kurz Mindfulness-Based Stress Reduction, 8 týdnů
Návazný kurz: Mindfulness II. - 1 měsíc - Be Mindful
2020: Nezisková organizace FOKUS
2019: Psychologie v pohovoru – Recruitment Academy
Týmový koučink v praxi – Koučink centrum
Výcvik – Koučování vztahů
Akreditovaný Výcvik - Profesionální kouč
2018: KIP (intervenční psychosociální tým), ADRA
Výcvik v chatové krizové intervenci (16 hodin)
Kurz Psycholog ve zdravotnictví
Výcvik v internetovém poradenství, Linka bezpečí
Schultzův Autogenní trénink, relaxace
2017: Psychosociální podpora při krizových situacích
2016: Kurz kompletní krizové intervence, Déčko Liberec
Články a kniha
Knihu Jak se brání psycholog jsem psala s úmyslem ukázat, že i psycholog je jen člověk a má své dny. Má jich hodně. Dny, kdy stojí na pokraji zdravého rozumu, na svěšených rukách boxovací rukavice...puls 260 na 500...
Má psycholog právo vyšilovat?
Může si dovolit emoční pokles(k)y?
Rozchodí rozchod?
Smí mít občas chuť někomu rozbít hubu?
Nebraňte se, popadněte knihu a padejte do ringu! Kniha je vhodná pro ty, kteří zastávají názor, že bolest, trápení a labilita jsou rezervované striktně jen „obyč“ populaci a odborníkům se vyhýbá jako muž manželské poradně.
Odkaz na knihu: Luxor
Konference
2021: Liberec, 12. ročník adiktologické konference "Alkohol - metla lidstva"
2021: Přerov, Adiktologická konference